Web Sitesi Nasıl Kurulur ?

Ücretsiz bir web sitesi kurarak insanlara ulaşmak için bir kaç yol var fakat alivelikonya.com gibi bir domain almak isterseniz mutlaka ücret ödemeniz gerekiyor.

Temelde bir web site domain + hosting’den oluşmaktadır.

Yani bir alan adınız ve bir hosting’e ihtiyacınız var. Fakat ben bunlara para vermek istemiyorum derseniz .tk domain satın alabilirsiniz. Satın aldığınız takdirde domaini ilk yıl ücretsiz. Fakat düşük itibarlı bir domain olduğu için Google’daki sıralamanızı etkiler.

Onun yerine domain ve hosting kampanya kodları dağıtan web sitelere bakıp ilk yıl uygun fiyata hosting ve domain alabilirsiniz.

Web site ve hosting alımınızı yaptıktan sonra web sitenize WordPress yükleyebilirsiniz. Tabi wordpress’i eskisi gibi dosyaları indirip hosting’inize kurmanıza gerek yok. Bütün hosting firmaları Cpanel benzeri hosting yönetim panelleri kullandığı için tek tıkla otomatik olarak WordPress kurabilirsiniz.

WordPress Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Gelelim zurnanın zırt dediği yere. WordPress ekran görüntüsünü merak edenler için aşağıya bırakıyorum. Bizde WordPress kullandığımız için sizlere kendi yönetim panelimizi gösterebiliriz.

Gördüğünüz üzere sol taraftaki menüden dilediğimiz işlemi yapabiliyoruz. Başlangıç kısmında sitenizle ilgili hızlıca göz atabileceğiniz bir masaüstü diye düşünebilirsiniz.

Yazılar:Burada yazılar yazabileceğiniz bölüm. Bu yazılar sayfalar ile karıştırılmamalı. Örneğin sitenizde olması gereken bazı sayfalar vardır. İletişim,Hakkımızda,Telif Hakları,Reklam,İnsan Kaynakları vb. tarzı sayfaları yazılar kısmından değilde sayfalar kısmından tasarlamanız gerekiyor.

Ortam:Bu kısımda resimlerinizi ve videolarınızı ekleyebilirsiniz.

Yorumlar:Yazılarınıza yapılan yorumları buradan denetleyebilirsiniz. WordPress’in kendi yorum eklentisi dışında disqus vb. yorum eklentilerini kullanabilirsiniz. Spam yorumlardan kurtulmak için akismet spam eklentisini WordPress’e kurabilirsiniz.

Görünüm: Bu kısımda wordpress web sitenize tema yükleme yapabilirsiniz. Ayrıca Ücretsiz WordPress Temaları’nı da burada bulabilirsiniz. Premium (Ücretli) WordPress temaları için internette araştırma yapabilirsiniz. Güvenle tema alabileceğiniz bir çok firma var. Uluslararası bir şirket olarak themeforest.net önerebilirim size.

Eklentiler: Bu kısımda sitenizi özelleştirecek eklentiler yükleyip WordPress web sitenize işlevsellik kazandırabilirsiniz. Örneğin bir saat eklentisi ekleyip web sitenizin yan barında saati kullanıcılarınıza gösterebilirsiniz. Bunun gibi bir çok eklenti mevcut ve WordPress’i eşsiz kılanda eklentileridir.

Kullanıcılar:Bu kısımdan web sitenzie üye olanları denetleyebilirsiniz. İlk açtığınızda sadece admin kullanıcısını görürsünüz. Sitenize misafir kullanıcı ekleyebilir beraber sitenizi yönetebilirsiniz. Tüm yetkileri vermenize gerek yok, belli yetkileri atayıp istediğiniz türde kullanıcı atayabilirsiniz.

Ayarlar: Bu kısımdan sitenizin dilini,adını,e-posta adresini,ana sayfanızda tüm yazılarınızı göstermeyi veya belli tipte bir sayfayı göstermeyi,sitenizi arama motoruna kapatmayı veya açmayı,yazılarınızın link uzantılarını değiştirme gibi bir çok ayarlamaları yapabilirsiniz.

Onun dışında yüklediğiniz eklentilere uygun menülerinizde yeni seçenekler oluşacaktır.

Olmazsa Olmaz WordPress Eklentileri

WordPress temelde eklentisizde çalışabilmekte. Fakat iyi bir website açmak için eklentilerle sitenizi daha güvenli ve hızlı yapabilirsiniz.

Örneğin WP-Fastest-Cache eklentisiyle wordpress sitenizi hızlandırabilirsiniz.

WordPress Jetpack eklentisiyle (bu wordpress’in altyapısını sağlayan https://automattic.com/ şirketinin eklentisidir) sitenizin ziyaretçilerinin istatistiklerini denetleyebilir, resimlerinizi hostinginizde fazla yer kaplamasın diye küçültebilir,telefonunuzdan WordPress uygulamasına bağlanabilirsiniz. Ayrıca ziyaretçi de kazanabilirsiniz.

BBPress eklentisiyle wordpress sitenizi foruma çevirebilirsiniz.

Buddypress eklentisiyle web sitenizi sosyal ağa çevirebilir insanların birbirine arkadaşlık isteği,özel mesaj,kullanıcı duvarı vb. özelliklerini kullandırabilirsiniz.

WordPress ile ilgili yazılarımız devam edecektir. Bunları yapmak yerine web sitenizi sizin yerinize biz açabiliriz. Bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

Peace! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir